Aktualności Aktualności

Dramatyczna sytuacja po przejściu nawałnic

Wieczorem 11 sierpnia 2017 r. przez tereny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu przeszły burze połączone z silnymi opadami deszczu i huraganem. W nawałnicach ucierpiały lasy położone na terenie aż 4 nadleśnictw: Jarocin, Piaski, Czerniejewo oraz najbardziej dotknięte klęską nadleśnictwo Gniezno.

Leśnicy oceniają właśnie straty w drzewostanach i infrastrukturze oraz udrożniają główne szlaki komunikacyjne wraz z jednostkami państwowej i ochotniczej straży pożarnej.

Wstępne szacunki gnieźnieńskich leśników mówią o zniszczonych 3 tys. ha lasu i szacunkowej masie około 800 tys m3 drewna. Jest to ilość drewna planowana do wycięcia w normalnych warunkach w ciągu 10 lat! Szkody mają charakter wielkopowierzchniowy.

Koordynacje nad działaniami poszczególnych nadleśnictw sprawuje dyrektor RDLP w Poznaniu Tomasz Markiewicz.

W nadleśnictwie Gniezno, Czerniejewo, Piaski oraz Jarocin został ogłoszony zakaz wstępu do lasu obowiązujący do odwołania. Leśnicy apelują o przestrzeganie zakazu ze względu na realne zagrożenie życia spowodowane przez połamane i powalone drzewa.

To największa klęska w historii polskich lasów. Łącznie w skali kraju oszacowano do tej pory 7,7 mln m3 powalonych drzew, co daje 38 tys. ha do ponownego odnowienia. Skalę zniszczeń prezentuje mapa. Szacowanie szkód wciąż trwa.