Aktualności Aktualności

Jak budować, to tylko z drewna!

Co ma wspólnego drewno i rower? W dobie współczesnej mody eko drewniane rowery są zdecydowanie na czasie, a niejeden cyklista dumnie by się z takim wehikułem obnosił. Jednakże tym razem uczestnicy rajdu rowerowego mieli zupełnie inne zadanie. Trasy Dziewiczej Góry przemierzyli na tradycyjnych rowerach, a na mecie czekało ich dość nietuzinkowe zadanie. Musieli zbudować drewniany dom.

Domy wykonane z drewna są lekkie, trwałe, a w ich wnętrzu panuje specyficzny mikroklimat, bardzo sprzyjający człowiekowi. Przewodzenie ciepła przez ścianę zbudowaną z drewna jest czterokrotnie mniejsze niż przez ścianę z cegły i dziesięć razy mniejsze niż przez ścianę z kamienia. Taki dom w okresie jesienno-zimowych chłodów długo utrzymuje wysoką temperaturę. Z drugiej strony latem, w upalne dni drewniany dom daje ukojenie od zewnętrznego skwaru.

Drewno od zawsze stanowiło główny budulec pierwszych wznoszonych budowli. Pierwsze ślady szałasów drewnianych pochodzą z paleolitu (100-40 tys. lat p.n.e.), a budynków z drewna z neolitu. Budowle, fortyfikacje i budynki sakralne budowane z drewna przeważały w Europie do XV w. W Polsce budownictwo drewniane, które wykształciło wiele niepowtarzalnych form i stylów, dominowało niemal do końca XIX w. Obecnie powraca się do tego trendu. Dlaczego?

Drewno jako surowiec budowlany jest niezastąpione i mimo ciągłego rozwoju technologii i materiałów konstrukcyjnych pozostaje bezkonkurencyjne. Status tworzywa doskonałego nadają mu: jego porowatość, przez którą zapewniona jest izolacja cieplna i akustyczna, mała gęstość oraz duża, zbliżona do stali wytrzymałość. Cechy te sprawiają, że drewno stanowi niezwykle nowoczesny i podstawowy materiał budowlany w wielu regionach świata. Jest coraz popularniejsze także w Polsce. Wykorzystuje się je w konstrukcji dachów, domów szkieletowych, stolarki budowlanej czy wręcz całych nowoczesnych budynków.

Wiedzę o drewnie, jako "super surowcu", ekologicznym i odnawialnym warto zaszczepić u najmłodszego pokolenia. Taki też był główny cel edukatorów z Nadleśnictwa Łopuchówko, którzy wraz z Fundacją RAMUS ARTIS na mecie Rodzinnego Rajdu Rowerowego u podnóży Dziewiczej Góry budowali drewniane domy. Mowa oczywiście o ich miniaturach ale i nie tylko. Całe rodziny budowały i układały różne typy drewnianych domów: szałas z gałęzi, wigwam  z kijów i papieru, z  kolorowych  klocków, czy też rysowały DOM używając swojego imienia. Plany budowy oraz wszelkie podpowiedzi dotyczące zadania ukryte były w wózkach, które w ramach współpracy z Nadleśnictwem udostępniła Fundacja RAMUS ARTIS.

Warsztaty edukacyjne pod hasłem „DOM" miały przybliżyć dzieciom i ich rodzicom ideę drewnianych domów oraz różne właściwości i zastosowania drewna w naszym codziennym życiu. A jest ich całkiem sporo. Oceniono, że drewno wykorzystujemy w dzisiejszych czasach na 30 tys. sposobów!

W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do kolejnych warsztatów!

Czy wiesz, że:

  • Gdyby tylko co dziesiąty dom w Europie zbudowany był z drewna, pozwoliłoby to ograniczyć emisję CO2 do atmosfery o 1,8 mln ton;
     
  • Drewniane budynki są oszczędniejsze w ogrzewaniu. Jeśli wybudujesz dom z drewna, zmniejszysz koszty ogrzewania nawet 5-krotnie, a dodatkowo – zyskasz korzystny dla zdrowia mikroklimat;
     
  • Budowa drewnianej ściany o wysokości 3 m i długości 30 m wymaga zużycia 3,5 razy mniej energii niż przy wznoszeniu ściany, o porównywalnych rozmiarach, ze stali. Do atmosfery ulatnia się przy tym prawie trzy razy mniej CO2. Budowla z drewna pociąga za sobą o 2/3 mniejszy efekt cieplarniany, a przy tym aż 20-krotnie niższe – licząc w rachunku ciągłym – zużycie wody, a przy tym nie produkuje ścieków;
     
  • Gotowy dom z drewna waży od 50 do 65% mniej niż podobnej wielkości budynek wzniesiony z materiałów mineralnych, stali i syntetycznych dodatków.