Aktualności Aktualności

100-lecie Nadleśnictwa Koło

Pierwsza wzmianka o pełnoprawnej jednostce administracji leśnej Nadleśnictwa Koło pochodzi z 25 listopada 1918 roku. Podczas uroczystych obchodów upamiętniających to wydarzenie na terenie Szkółki Zespolonej Kiejsze nie brakowało również odniesień do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Dzieje Nadleśnictwa przybliżył zaproszonym gościom nadleśniczy Mirosław Macherski, wyjaśniając przy okazji pewne rocznicowe zawiłości. – Niektórych zapewne dziwi, że 3 lata temu obchodziliśmy 90-lecie Nadleśnictwa Koło, a dziś 100-lecie. Można by sądzić, że w lasach czas biegnie 3 razy szybciej, ale tak nie jest. W 1918 roku pojawił się pierwszy nadleśniczy z pieczęcią skarbową, w celu organizacji nadleśnictwa. Był tu jednak tylko do kwietnia 1919 roku, kiedy przybył kolejny, główny twórca Nadleśnictwa Koło, inż. Stanisław Tomkiewicz. On przez 20 lat organizował to nadleśnictwo i doprowadził je do dobrego stanu. Natomiast w 1925 roku powstało przedsiębiorstwo Lasy Państwowe, a w ślad za tym utworzono Okręgową Dyrekcję Lasów Państwowych i powołano ponad 300 nadleśnictw. Wśród nich także nasze. Zatem jubileusz 90-lecia w Lasach Państwowych był uzasadniony i potwierdzony dokumentami wysokiej rangi, ale dokumenty dotyczące Nadleśnictwa Koło pojawiły się już w 1918 roku, z czego jesteśmy bardzo dumni i dziś to świętujemy – wyjaśnił Nadleśniczy.

Dyrektor RDLP Tomasz Markiewicz podkreślił z kolei w swoim przemówieniu znaczenie i istotny związek 100. rocznicy Nadleśnictwa Koło ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości.

Historię Nadleśnictwa Koło przedstawia specjalnie przygotowana z tej okazji infografika:

Jubileuszowe uroczystości stały się okazją do wręczenia wyróżnień. Tytuł Honorowy za Zasługi dla Powiatu Kolskiego otrzymał nadleśniczy Mirosław Macherski, natomiast na jego wniosek, Kordelasem Leśnika Polskiego, uhonorowany został jego zastępca, Henryk Gostyński. Trzecią osobą, która tego dnia była odznaczana, był Krzysztof Mysiński, który odebrał Srebrną Odznakę Honorową Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa.

Z okazji jubileuszu gratulacje za wiek obecności na kolskiej ziemi, z życzeniami kolejnych lat pełnych satysfakcji i zadowolenia z wypełniania służbowych obowiązków wszystkim leśnikom złożyli zaproszeni goście. W bogatym programie obchodów znalazło się również odsłonięcie okolicznościowego obelisku, posadzenie pamiątkowych cisów, koncert Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Palatium” oraz Manufaktury Piosenki Harcerskiej Wartaki. Nie brakło też atrakcji dla dzieci i młodzieży. Dla nich dostępne były wystawy m.in. historycznych mundurów leśnika, warsztaty w modelowaniu ptaków z masy solnej, pokazy maszyn wielooperacyjnych, pokaz sokolniczy, trenażer strzelecki i strażacki tor przeszkód.